Teklif İste

bilgi@teknikdunya.com

Hidrolik Pompalar Nasıl Çalışır?

  • Hidrolik Pompalar Nasıl Çalışır?

Hidrolik Pompaların Çalışma Prensibi

Hidrolik Dişli Pompalar: Mekanik enerjiyi hidrolik sıvı basıncı ve debisine dönüştüren mekanik parçalı yapılardır. Hidrolik Dişli Pompalar ucuz, güvenli, tamir – bakımı kolay olan parçalardır. Çok yüksek Basınçlarda çalışamayan bu pompalar sanayi ve endustri'nin genel hidrolik basınç ihtiyaçlarını karşılar.


Hidrolik sistemdeki bir pompanın tek amacı, akış sağlamaktır. Hidrolik sistemin kalbi olan bir pompa, öncelikle bir elektrik motorundan veya herhangi bir motordan dönme gücü olan mekanik enerjiyi hidrolik enerjiye dönüştürür. Mekanik rotasyonel güç, tork ve hızın bir ürünü iken, hidrolik güç, basınç zamanının akışıdır. Pompa, akış veya basınç sabitlenecek şekilde, diğer parametrenin de yük ile birlikte sallanmasına izin verilerek tasarlanabilir. Başka bir deyişle, pompa akışını sabitleyerek, yük kısıtlaması arttıkça basınç yükselir. 


 Pompalama eylemi her pompa için aynıdır. Mekanik etki nedeniyle, pompa girişte kısmi bir vakum oluşturur. Bu, sıvıyı pompa girişine zorlamak için atmosfer basıncına neden olur. Pompa daha sonra sıvıyı hidrolik sisteme iter (Şekil 3.1).Pompa iki çekvalf içerir. Çekvalf 1 pompa girişine bağlanmıştır ve sıvının pompaya sadece bunun üzerinden girmesine izin verir. Çekvalf 2, pompa tahliyesine bağlanmıştır ve sıvının sadece içinden çıkmasına izin verir.


Piston sola doğru çekildiğinde, pompa boşluğunda (3) kısmi bir vakum oluşur. Bu vakum, çek valfı (2) yuvasına karşı tutar ve atmosferdeki basıncın çek valfı (1) içinden silindir içerisindeki sıvıyı itmesine izin verir. sağa doğru itilir, sıvı hareketi çek valfı 1'i kapatır ve çıkış valfini 2 açar. Pistonun yer değiştirdiği akışkan miktarı silindirden zorla çıkarılır. Boşaltma işlemi sırasında piston tarafından yer değiştiren sıvının hacmine, pompanın yer değiştirme hacmi denir.


Bir Uygulama SimülasyonuMobil, endüstriyel ve tarımsal hidrolikte kullanılan ana hidrolik pompa türleridir. Diğer birkaç tip olabilir, ancak bu, orada kullanılan tüm pompaların yaklaşık% 99'unu kapsar. Her tipin kendi mukavemeti / zayıflığı vardır ve çeşitli konfigürasyonlarda mevcuttur.


Yorum

Yorum Yaz

Puan Ver