Teklif İste

bilgi@teknikdunya.com

Oynak Bilyalı Rulmanlar

  • Oynak Bilyalı Rulmanlar

1.2 OYNAK BİLYALI RULMANLAR (SELF ALIGNING BALL BEARINGS)

Bu rulmanlarda iki sıra bilya vardır. Bu rulmanların en önemli özelliği boyuna eksenel açılanmalarına (eksen kaymasına) müsaade etmeleridir. Böylece şafttan gelen moment rulmana taşınmamış olur ve rulman hasarı oluşmaz. Bu durum aynı zamanda montaj hatalarından kaynaklanabilecek eksen kaymalarını da kompanse eder.


Bu rulmanlarda kompanse edilebilir eksenel açı sapmaları rulmanın tipine göre 1.50 ile 3arasında değişir.

Bu rulmanların gösterimleri 1 veya 2 ile başlar. Gösterimin sonunda E olanlar diğerlerinden daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Bu rulmanlarda delik silindir olabildiği gibi konik olarak da üretilirler. Böylece bu rulmanlar sıkma manşonlu olarak da temin edilebilir.

 

Bu noktada sıkma manşonun ne olduğunu anlatayım. Sıkma manşonlu rulmanlar şafta tatlı geçme toleransında monte edilir ve boydan boya yarıklı olan manşonun çekilmesi veya çakılması suretiyle rulman iç bileziği ile şaft arasında eksenel kaymayı engelleyecek şaft rulman bağlantısı sağlanmış olur.

Şafta manşon ile bağlanmış oynak bilyalı rulmanlada kabul edilebilir eksenel yük (Fap)
Fap = 3*B*d  

Fap< Fa olmalıdır

Oynak bilyalı rulmanların bazılarında standart olarak RS1 tipi sızdırmazlık elemanı bulunmaktadır. Bu rulmanlar -400C ila +1200C arasında  yağlanmadan ve bakıma ihtiyaç duymadan hesaplanan ömürleri boyunca sorunsuz çalışabilirler.

İÇ BİLEZİĞİ UZATILMIŞ OYNAK BİLYALI RULMANLAR

Oynak bilyalı ulmanların bir başka tipi iç bileziği uzun olan tipleridir.
Kolay sökülüp takılmayı sağlamak için iç bileziğe tatlı geçme toleransında monte edilir ve eksenel kaymalar iç bilezikteki sıkma vidası ile önlenir.

Bir şaftın üzerine çift olarak montae edilmeleri durumunda Eksenel açılanmalara uygun olarak pozisyon alabilmeleri için iç bileziklerin birbirlerine simetrik olarak monte edilmeleri gerekir.  (Bkz. aşağıdaki şekil)Yorum

Yorum Yaz

Puan Ver

Benzer Ürünler


KG  PHS6 Rulman

KG PHS6 Rulman

KG PHS6 RULMANNOd (İÇ ÇAP)D (Dış Çap)b (KALINLIK)Kg (AĞIRLIK)PHS661890.026Mafsal Rulman 

26,49TL KDV Hariç 22,45TL

KG  N207 E Rulman

KG N207 E Rulman

KG N207 E RULMAN KG N207 E Rulmanları madencilik, petrol üretimi,elektrik motorları, üfleyici ve vantilatörler,plastik üretimindeki makineler, iş

80,81TL KDV Hariç 68,48TL

6202 ZZ KWC RULMAN

6202 ZZ KWC RULMAN

6202 ZZ KWC RULMANElektrik motorları, El Aleti Motorları, Endüstriyel Döner Aksam ve Parçalarında kullanılır.Uzun ömürlü kullanım içindir.Te

3,89TL 8,43TL KDV Hariç 3,30TL

Benzer Kategoriler


Rulmanlar

Rulmanlar

Rulman Çeşitlerinden, Rulman Ölçülerine.Rulmanlar, açık tip, bir veya her iki tarafı contalı versiyonlar halinde mevcuttur. En genel tipteki contalar