Elektrik Motorları Nasıl Çalışır?

  • Elektrik Motorları Nasıl Çalışır?

Elektrik Motorları Nasıl Çalışır?

Elektrik motoru, ilk pilden 30 yıl sonra 1830'larda geliştirildi. İlginç bir şekilde, motor, ilk dinamo ve jeneratörden önce geliştirilmiştir. 


İlk Davenport Motoru


1.) Tarih ve Mucitler:

1834'de Vermont'tan Thomas Davenport , ilk gerçek elektrik motorunu geliştirdi ('gerçek' bir görevi yerine getirecek kadar güçlü) ancak Joseph Henry ve Michael Faraday, elektromanyetik kuvvet kullanarak erken hareket cihazları oluşturdular. İlk "motorlar", ileri geri sallanan dönen diskleri ve kollardan ibaretti.

Bu cihazlar insanlık için pek faydalı olmadı, ancak gelecekte daha iyi motorların üretilmesini sağladı. Davenport'un çeşitli motorları Dairesel bir pistte ve diğer görevlerde kullanılmak üzere bir model arabası çalıştırabildiler. Arabası daha sonra elektrik enerjisi'nin ilk önemli uygulaması haline geldi (ampul değildi). 1950'lerde Davenport'un ölümünden 30 yıl sonra Rudimenter tam boy elektrikli arabaları inşa edildi. 

1873'e kadar elektrik motoru ticari başarıya ulaşamadı. 1830'lardan beri, binlerce öncü mühendis, motorları iyileştirdi ve birçok varyasyon üretti.Motorlardan Jeneratörlere

Faraday ve Henry tarafından zayıf elektrik motorları geliştirildikten sonra, Hippolyte Pixii adında bir başka öncü , motoru geriye doğru çalıştırarak elektrik darbeleri yaratabileceğini anladı. 1860'lı yıllarda güçlü jeneratörler geliştiriliyordu. Elektrik endüstrisi, jeneratörler geliştirilinceye kadar başlayamadı çünkü piller, toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik bir yol değildi.2.) Motorlar Nasıl Çalışır?

Elektrik motorları alternatif akım  (AC) veya doğru akım (DC) ile çalışır. DC motorlar daha önce geliştirildi ve belirli avantajlara ve dezavantajlara sahipti. Her motor tipi farklı çalışır ancak hepsi elektromanyetik alanın gücünü kullanır. 

Temel Motorlar DC'de (Doğru Akımda) çalışır, ancak diğer motorlar AC'de (Alternatif Akımda) çalışabilir. Evinizdeki prizler değişirken, piller doğru akım üretir. Bir motorun AC'de çalışması için, birbirine değmeyen iki adet sarılmış mıknatıs gerekir.

Motoru, indüksiyon olarak bilinen bir fenomenle hareket ettirirler. Bu endüksiyon motorları fırçanın sağladığı fiziksel temas gerektirmediği için fırçasızdır. Bazı DC motorlar da fırçasızdır ve bunun yerine motoru çalıştırmak için manyetik alanın polaritesini değiştiren bir anahtar kullanırlar. Evrensel motorlar, güç kaynağını kullanabilen indüksiyon motorlarıdır.

AC elektrik motorları bir ikincil ve birincil sargı (mıknatıs) kullanır, birincil AC şebeke gücüne (veya doğrudan bir jeneratöre) bağlanır ve enerjilenir. İkincil, doğrudan doğruya dokunmadan birincilden enerji alır. Bu, indüksiyon olarak bilinen karmaşık düzenek kullanılarak yapılır .Biraz Daha Detaylı Anlatmak Gerekirse:

Eğer mıknatıslarla oynadıysanız, tüm mıknatısların temel kanunu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz: Karşıtlıklar, çekmeyi ve itmeyi sever. Dolayısıyla, "kuzey" ve "güney" ibaresiyle iki çubuk mıknatısınız varsa, bir mıknatısın kuzey ucu diğerinin güney ucunu çekecektir. Öte yandan, bir mıknatısın kuzey ucu diğerinin kuzey ucunu itecektir (ve benzer şekilde güney güneye savrulacaktır). Bir elektrik motorunun içinde, bu çekme ve itme kuvvetleri dönme hareketi yaratır .


Ayrıca: Bir mühendis, oktocopter drone için özel modifikasyonlar üzerinde çalışır . Sekiz minik DC motor, yük ağırlığının kaldırılması için yeterli güç yaratır. Bunun gibi daha yeni motor tasarımları, daha küçük, daha hafif ambalajlarda daha güçlü manyetik alanlar oluşturmak için statordaki nadir toprak metallerini kullanmıştır.


Ayrıca Sitemizde, Türkiye'deki En Uygun Fiyatlı Elektrik Motorlarını Bulabilirsiniz!


Konuyla alakalı mühendislik kitabı önerilerim; 

1)-Mechanical Design of Electric Motors / Wei Tong

2)-Elektrik Motorları ve Sürücüleri Cep Kitabı / Austin Hughes

3)-Elektrik Motorları ve Sürücüleri / Ali ÖzdemirYorum

Yorum Yaz

Puan Ver